NHHC Representatives

The following is a list of the New Hampshire Homeschooling Coalition's district representatives (including the school administrative units they serve) and officers. All Coalition representatives and officers are volunteers; they attend quarterly business meetings of the NHHC and are homeschooling parents themselves.

District representatives are willing to answer questions and direct you to local homeschooling groups and other homeschooling resources in your area.



2014-2015 NHHC Board Members


District 1 (Portsmouth area)

SAU 5 Oyster River Cooperative (Durham, Lee, Madbury)
16 Exeter - Brentwood, E. Kingston, Kensington, Newfields, Stratham
21 Hampton Falls, North Hampton, Seabrook, South Hampton, Winnacunnet Coop.
31 Newmarket
50 Rye, Greenland, Newcastle, Newington
52 Portsmouth
17 Sanborn Regional (Kingston, Newton, Fremont)
90 Hampton

Representative still to be confirmed.

District 2 (Keene/Monadnock area)

SAU 1 Contoocook Valley (Antrim, Bennington, Dublin, Francestown, Greenfield, Hancock, Peterborough, Sharon, Temple)
29 Keene, Chesterfield, Harrisville, Marlboro, Marlow, Nelson, Westmoreland
38 Monadnock Regional (Fitzwilliam, Gilsum, Richmond, Roxbury, Sullivan, Surry, Swanzey, Troy), Hinsdale, Winchester
47 Jaffrey-Rindge Cooperative
60 Fall Mountain Regional (Acworth, Alstead, Charlestown, Langdon, Walpole)

Barbara Roland 603-847-9070
140 Henderson Road
Nelson, NH 03457
libertyacademy@myfairpoint.net

District 3 (Littleton/Hanover area)

35 Littleton, Bethlehem, Lafayette Regional (Easton, Franconia, Sugar Hill), Landaff, Lisbon Regional (Lisbon, Lyman), Profile Coop
22 Hanover, Dresden, Lyme, Orford
23 Haverhill Cooperative (Haverhill, Woodsville), Bath, Benton, Monroe, Piermont, Warren
68 Lincoln-Woodstock Coop

Alli Gaulin 603-991-8282
40 Rock Strain Drive
Littleton, NH 03561
Alligaulin@gmail.com

District 4 (Rochester area)

SAU 11 Dover
44 Northwood, Nottingham, Strafford
51 Barnstead, Alton, Pittsfield
54 Rochester
56 Somersworth, Rollingsford
61 Farmington, Middleton
64 Milton, Wakefield
74 Barrington

Marion Claus
Alton, NH
nhhcdistrict4@inoutbox.com

District 5 (Sunapee area)

SAU 6 Claremont, Cornish, Unity
32 Lebanon, Grantharn, Plainfield
43 Newport, Croydon, Goshen-Lempster Coop, Sunapee
62 Mascoma Valley Regional (Canaan, Dorchester, Enfield, Grafton, Orange)
65 Kearsarge Regional (Bradford, Newbury, New London, Springfield, Sutton, Warner, Wilmot)

Faye Grearson 603-369-2936
Lebanon, NH
Faye.Grearson@gmail.com

District 6 (Salem area)

SAU 10 Derry Coop
12 Londonderry
27 Hudson, Litchfield
28 Pelham, Windham
57 Salem
55 Timberlane Regional (Atkinson, Danville, Plaistow, Sandown), Hampstead

Jessicah Seaman
aaronjessicaH at yahoo dot com (please put the email address together to send)

District 7 (Nashua area)

39 Amherst, Mont Vernon
40 Milford
41 Brookline, Hollis
42 Nashua
63 Wilton, Lyndeborough, Mascenic Regional (Greenville, Mason, New Ipswich)
26 Merrimack

Kelly Bellemare
Amherst, NH
kellnq@yahoo.com

District 8 (Carroll County)

9 Conway, Albany, Bartlett, Chatham, Eaton, Jackson, Hart's Location
13 Tamworth, Madison, Freedom
45 Moultonborough
49 Governor Wentworth Regional (Brookfield, Effingham, New Durham, Ossipee, Tuftonboro, Wolfeboro)

Karen Deighan 539-3551
kcopp68 at hotmail dot com (please assemble the address to send mail)

District 9 (Concord area)

8 Concord
24 Henniker, John Stark Regional, Stoddard, Weare
34 Hillsboro, Deering, Washington, Windsor
46 Merrimack Valley Regional (Boscawen, Loudon, Penacook, Salisbury, Webster), Andover, Shaker Regional (Belmont, Canterbury)
53 Pembroke, Allenstown, Chichester, Deerfield, Epsom
66 Hopkinton
67 Bow

Jennie Steinhauser 226-0739
Concord, NH 03301
jensss@comcast.net

District 10 (Manchester area)

14 Epping, Chester
15 Hooksett, Auburn, Candia
19 Goffstown, Dunbarton, New Boston
25 Bedford
33 Raymond
37 Manchester
83 Fremont

Robin Whitcore 603-425-4176
41 Bellwether Ln
Chester NH 03036
rwhitcore@gmail.com

District 11 (Laconia area)

2 Interlakes Coop (Center Harbor, Meredith, Sandwich), Ashland
4 Newfound Area (Alexandria, Bridgewater, Bristol, Danbury, Groton, Hebron, New Hampton)
18 Franklin, Hill
30 Laconia, Gilford, Gilmanton
48 Plymouth, Campton, Ellsworth, Holderness, Rumney, Thornton, Waterville Valley, Wentworth
59 Winnisquam Regional (Northfield, Sanbornton, Tilton)

Julie Ridings 603-524-3880
PO Box 124
Center Harbor, NH 03226
nhhcdistrict11@outlook.com

District 12 Berlin/Colebrook area

SAU 3 Berlin
7 Colebrook (Clarksville, Columbia, Pittsburg, Stewartstown)
20 Gorham - Dummer, Errol, Milan, Randolph, Shelburne
36 White Mountains Regional (Carroll, Dalton, Jefferson, Lancaster, Whitefield)
58 Northumberland, Stark, Stratford

no representative at present

Coordinator

Amy Gall 838-5081
723 Lisbon Road
Bath, NH 03740
amyginnh@yahoo.com

Interim Treasurer

Stefanie Marsh 569-6382
Wolfeboro, NH 03894
tumbledowngrl@gmail.com

Secretary

Jacquie Allman
Canterbury, NH
hiddenwonders@gmail.com

Newsletter Editor

Abbey Lawrence 539-7233
PO Box 97
Center Tuftonboro, NH 03816
abbeyl53@gmail.com

Webmaster

Stefanie Marsh 569-6382
Wolfeboro, NH 03894
tumbledowngrl@gmail.com

Home Education Advisory Council (HEAC) Representatives

Amy Gall--HEAC chairman 838-5081
723 Lisbon Road
Bath, NH 03740
amyginnh@yahoo.com


Dennis Wyman 436-9693
375 Newington Rd.
Newington, NH 03801
wymanda@comcast.net